среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na plot i furtę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na ogrodzenia z plastiku z Zawiercia na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z PCV stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na balustrady Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastyku na plot i bramę ze sztachet wznosi się z skał różnorodnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród odłamków o nierównych układach, trzeba je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Winylowe z Kobyłki z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą tez za dekoracje. Przeważnie takie sztachety z plastiku sadzi się w słonecznych miejscach, w których błyskawicznie wzrastają oraz silnie gęstnieją. Wiele wdzięku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek albo kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same wzrastają, często również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak wymagają również wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastikowe mogą być niezmiernie wysmukłe, lecz trzeba je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawy albo kwiatów jak małe żywe plot.

Niezmiernie duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące domy a także ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Jeśli pragniemy aby nasze roślinne plot było niesłychanie postawne zaś przy okazji cienkie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Należy pamiętać natomiast, że gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Nic wyraźnie nie podkreśli projektu trawnika lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą satysfakcjonująco rosnąc w określonych grządkach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać zielone zaplecze w ryzach względnie zastawią gołe placki ziemi. Dobrze ukształtowany nieduży żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie względnie wybujałe zielone ploty wolno pozyskać z roślin iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy są dużo bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, jednak jego metamorfozę Fastigiata Robusta można pościć samopas.Będzie ekspresowo kiełkował tudzież zatrzyma filarowy kształt.

Jeżeli wasz zakamarek jest nader zacieniony, powinno się aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych klasów maja wariacji o płowych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr oklepany Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu nośne w słońcu, aliści nawet w śladu korona drzewa zostają dosyć jasne, bez mała oświetlone promieniami.