понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą tez za dekoracje. Przeważnie takie sztachety z plastiku sadzi się w słonecznych miejscach, w których błyskawicznie wzrastają oraz silnie gęstnieją. Wiele wdzięku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek albo kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same wzrastają, często również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak wymagają również wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastikowe mogą być niezmiernie wysmukłe, lecz trzeba je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий